Embolizacja

Większość łagodnych guzów narządu rodnego u kobiet stanowią mięśniaki macicy. Dotykają one jednej na cztery kobiety w wieku powyżej 35 lat. Nie mają charakteru złośliwego, jednak problemy, które mogą powodować, bywają poważne. Embolizacja miesniaków macicy

Ból brzucha lub pleców, nadmierne krwawienie, powiększona macica, problemy z oddawaniem moczu, częstomocz, anemia i problemy z płodnością to tylko niektóre z problemów, przed którymi stają kobiety dotknięte guzami tego typu. Do niedawna ogólnie przyjętymi sposobami leczenia były zabiegi wycięcia całego narządu (histerektomia) oraz operacja wycięcia guzów (miomektomia).

Niechirurgiczna metoda leczenia, jaką jest embolizacja mięśniaków, zmienia wcześniejsze podejście do usuwania guzów. Jest prostą i bezpieczną alternatywą dla histerektomii. Prowadzi do kurczenia się guzów, co z kolei powoduje ustąpienie dolegliwości.

Metoda ta jest uznawana przez najważniejsze światowe towarzystwa ginekologiczne (brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie) i może pomóc w szybkim odzyskaniu zdrowia, bez ryzyka przedłużającej się rekonwalescencji po tradycyjnych zabiegach.

Według wytycznych Kanadyjskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa, kandydatką do zabiegu embolizacji może być każda pacjentka z objawowymi mięśniakami, gdzie korzyści w postaci ustąpienie objawów po zabiegu przewyższają ryzyko komplikacji, u której nie stwierdza się przeciwskazań do wykonania zabiegu.

Należy zwrócić uwagę, że embolizacja mięśniaków macicy jako zabieg małoinwazyjny niesie ze sobą znikomą ilość poważnych powikłań, stąd korzyści w większości przypadków przewyższają ryzyko.

 Mięsniaki macicy przed i po embolizacji

                                     Jeśli masz mięśniaki macicy i nie chcesz przechodzić histeroktomii to powinnaś dowiedzieć się więcej o Embolizacji Mieśniaków Macicy.