Histerectomia - usunięcie macicy

Dlaczego dokonuje się histerektomii?

Mięśniaki macicy są zdecydowanie najczęstszą przyczyną usunięcia macicy. W Stanach Zjednoczonych – w ciągu roku wykonuje się 600 tysięcy operacji histerektomii, z czego az 250 tysięcy dotyczy pacjentek z mięśniakami. W przypadku gdy chore ze względu na ilość, wielkość lub położenie mięśniaków nie kwalifikują się do leczenia oszczedzającego (miomektomii) zaleca się wykonanie histerektomii, często nie informując chorej o metodach małoinwazyjnych. Większość operacji histerektomii jest wykonywanych przez powłoki jamy brzusznej ze względu na to, że guzy mogą osiągać znaczne rozmiary. W przypadku zmian złośliwych, histerektomia jest metodą leczenia z wyboru.

Kolejnym częstym powodem usuwania narządu rodnego jest adenomiosa (tworzenie się błony śluzowej macicy (endometrium) głęboko w błonie mięśniowej). Adeniomiosa może powodować zaburzenie krwawienia miesiączkowego, które najczęściej objawiają się obfitymi lub przedłuzającymi się krwawieniami. Kolejnym elemnetem jest ból w okolicy podbrzusza, występujący albo cyklicznie przed miesiączką, albo jako ból stały przed menstruacją zmieniający się w ból napadowy. Inne, rzadziej występujące objawy to nieprzyjemny dyskomfort i ból podczas stosunku płciowego, bolesne oddawanie moczu okresowo podbarwionego krwią, bolesne oddawanie stolca połączone z okresowym krwawieniem z odbytu.

W przypadku gdy mamy do czynienia ze zmianą złośliwą operacja radykalna, w postaci usunięcia macicy, często również elementów sąsiadujących jest koniecznością.

Czy naprawdę potrzebujesz histerektomii? Histerektomia

Kobiety ze zdiagnozowanymi mięśniakami, którym lekarze zalecili histerektomię bez omówienia mniej inwazyjnych metod leczenia tych łagodnych guzów, powinny zasięgnąć dodatkowej opinii. Usunięcie macicy to bardzo poważny zabieg chirurgiczny, który oznacza długi pobyt w szpitalu i okres rekonwalescencji. Operacja ta wiąże się także z 30% ryzykiem wystąpienia komplikacji oraz na zawsze pozbawia kobiety płodności. Aż 40%  przeprowadzanych histerektomii, wykonuje się w celu leczenia mięśniaków – część z nich jest niepotrzebna. Warto pamiętać, że guzy te nie posiadają złośliwego charakteru, dlatego nie trzeba się spieszyć z ich wycinaniem i warto rozważyć różne opcje leczenia.

Rodzaje histerektomii

Wyróżniamy dwa główne rodzaje histerektomii: całkowitą, kiedy zostaje usunięta cała macica, oraz częściową, podczas której zostaje usunięty trzon macicy, z pozostawieniem szyjki macicy. Usunięcie jajników jest odrębną decyzją, którą pacjentka i jej lekarz podejmują przed operacją. Histerektomie wykonywane są w dwojaki sposób: albo poprzez otwarcie powłok brzusznych (histerektomia brzuszna), albo poprzez pochwę (histerektomia pochwowa). Histeroktomie brzuszne są najbardziej popularną formą i z reguły wymagają najdłuższego czasu regeneracji.

 • częściowa – usunięcie tylko trzonu narządu z pozostawieniem szyjki
 • całkowita – usunięcie całego organu (zarówno trzonu, jak i szyjki)
 • całkowita z usunięciem jajników i jajowodów – oprócz trzonu i szyjki usuwane są jajowody i jajniki,
 • radykalna – usunięcie organu (całkowite) oraz tkanek sąsiednich (tzw. przymacicz), górnej części pochwy i okolicznych węzłów chłonnych. Ten zabieg wykonuje się w przypadku schorzeń nowotworowych takich, jak rak szyjki macicy.

Wykonanie histerektomii wiąże się z zaprzestaniem miesiączkowania z powodu braku błony śluzowej, która jest zlokalizowana w trzonie narządu. W przypadku równoczesnego usunięcia jajników, u kobiet przed menopauzą powstaje stan chirurgicznie wywołanej menopauzy z typowymi dla menopauzy objawami.

Poważne powikłania histerektomi. Do najczęstszych spośród nich zaliczamy:

 • Obfite krwawienie podczas operacji
 • Krwiak w obrębie powłok skórnych
 • Złe gojenie rany
 • Uszkodzenie moczowodu, pęcherza moczowego lub jelita
 • Uszkodzenie jelita i kałowe zapalenia otrzewnej (choroba bardzo ciężka i potencjalnie śmiertelna
 • Nieprawidłowe połączenie pęcherza z pochwą (przetoka pooperacyjna)
 • Zapalenie płuc
 • Niedrożność jelit
 • Wypadanie pochwy

Skutki uboczne histerektomii, doznania seksualne

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych tej techniki jest utrata przyjemności seksualnej lub obniżenie popędu płciowego, który skutkuje brakiem zainteresowania w czynnościach seksualnych. Istnieje wiele różnych powodów, dla których te efekty uboczne mogą wystąpić. Czasami brak popędu płciowego lub przyjemności mogą być tymczasowe i może być spowodowane przez zmiany fizyczne, które organizm przeszedł niedawno. Ból w okresie zdrowienia może zakłócać przyjemności seksualnej, a zmiany w poziomie hormonów mogą również zmniejszać nawilżanie i ograniczać Twoją satysfakcję seksualną. Psychologiczne obawy o utratę "kobiecości" równoważonej z narządem - macicą - mogą również spowodować spadek przyjemności z pożycia.